Himenoplasti – Bekaret Onarımı, Kızlık Zarı Tamiri Nasıl Yapılır?

Himenoplasti Nedir?  

Latincede hymen adı verilen kızlık zarının dikilmesine Hymenoplasti denir. Bozulmuş olan bekaret zarının tam manasıyla eski haline getirmek imkansızdır. Bu sebeple kızlık zarına atılan dikişlerin tutma ihtimali yoktur. Himenoplasti, vajinal duvarlardaki dokuların alınması ve kizlik zarına entekre ederek kanamanın oluşmasını sağlamaktadır. Orta doğu ve Latin Amerika ülkelerinde bekaret zarı onarımı, dünyanın diğer bölgelerine göre daha sık uygulanan yöntemdir. Hymenoplasti fiyatı ülkemizde çok sık rastlanmadığı için oldukça pahalıdır. Kızlık zarı dikimi İzmir ve İstanbul gibi illerimizde 1990 yılından itibaren yapılmaya başlanmıştır.

Hymenoplasti işleminde gerçek amaç, kızlık zarı tamirinde ilişkinin gerçekleştiği anda vajinanın içerisinde taze kanın bulunmasını sağlamaktır. Hymenoplasti işlemi sonrasında başka doktorlara muayene yapılması sonucunda, kızlık zarının onarıldığı görülebilmektedir.

Kızlık zarından kan gelmesi için yapılan hymenoplasty ameliyat öncesinde bekaret muayenesi mutlaka yapılmaktadır. Bekaret zarı zarar görüp bozulduysa, himenoplasti (kızlık zarı onarımı) yapılması önerilir.

Himenoplasti Kimlere Yapılır? 

Kızlık zarı onarımı olarak isimlendirilen himenoplasti her kadına yapabilecek operasyonlardır. 18 yaşını doldurmuş bayanlar, istedikleri takdirde anne veya babaya ihtiyaç duymadan hymenoplasty ameliyatından faydalanabilirler. Himenoplasti yaptırmak için belirlenmiş kurallar yoktur. Bekaret zarı tamiri yaptıracak kadınların;

 • Girdiği cinsel ilişkisi sayısına,
 • Doğum yapmasına,
 • Vajinanın açılması veya genişlemesine bakılmaksızın operasyon gerçekleştirilir.

Bayanların en sık sorduğu sorular arasında yukarıda belirmiş olduğum 3 madde oldukça yaygındır. Bekaretin bozulması sonucunda yapılan kızlık diktirme ameliyatını her bayan yapabilmektedir.

kızlık zarı dikimi ameliyatı rahat yapılabilir.

Himenoplasti Fiyatı Nasıl Belirlenir? 

Bekaret tamiri fiyatları operasyonun türüne, zamanına ve yapılan hastane kalitesine göre değişiklik göstermektedir. Bekaret onarımı fiyatları için en belirleyici özellik, yapılan ameliyatın türüdür. Kızlık zarı onarımı için 2 farklı operasyon ele alınmaktadır.

 • Kalıcı kızlık zarı dikimi: Flep yöntemi en sık yapılan ameliyatlardır. Kalıcı kızlık zarı tamirinde hasta lokal anestezi ile uyuşturularak yapılır. Bazı durumlarda hastanın isteğine göre genel anestezi de yapılabilir. Kalıcı himenoplasti de kanama oranı %100 oranındadır. Evlilikten 6 ay önce yapılır, ömür boyu kadının bakire olması sağlanır. Türkiye’de ücretleri uçurum tabiri yapılabilecek ameliyat türleri arasında 1.sıradadır.
 • Geçici kızlık zarı dikimi: Lokal anastezi kullanılan yöntemdir. İlişkiden 7 gün önce mutlaka yapılmalıdır. Geçici himenoplasti olarak bilinir ancak fazla talep oluşturmayan operasyon çeşitleri arasındadır.

Himenoplasti Ücretleri 2018

Garantili ve kesin sonuç almanız için tecrübeli Uzman Jinekologlara muayene olmanız gerekir. Yapılan muayeneler sonucunda himenoplasti fiyatı belirlenir. Himenoplasti ameliyatının en sık yapıldığı şehirler arasında İstanbul gelmektedir. Kızlık zarı dikimi İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerin tam teşekküllü hastanelerinde yapıldığı zaman operasyon sonucunda kanama oranı % 100’e yakın olmaktadır.

2017 yılına göre kalıcı kızlık zarı tamiri fiyatlarında artış beklenmektedir. Bekaret zarı dikimi 2017 fiyatları şu şekilde olmaktadır;

 • Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi: 3500- 4000 TL
 • Geçici Kızlık Zarı Dikimi: 2500-3000 TL arasında olmaktadır.

2018 yılında bilenen ücretlere % 10-15 arasında artış sağlanacaktır.

Kalıcı Himenoplasti Hangi Durumlarda Yapılır? 

Kızlık zarının bozulması sonucunda bayan bakirelik testi yapmak durumunda kalır. Kızlık testi sonucunda eğer kızlık zarının patladığı anlaşılırsa flep yöntemi (kalıcı himenoplasti) ameliyatına başvurulur. Kadın doğum uzmanları veya Jinekolog hekimler tarafından yapılan bakirelik testi sonucunda karar verilir.

Bakirelik Testi Nasıl Yapılır? 

Bekaret muayenesi Uzman Jinekolog ve kadın doğum doktorları tarafından özel muayenehanelerde gerçekleşmektedir. Bakirelik testi yaparken cerrahi operasyon uygulanmaz. Kadın öncelikle özel Jinekolog masasına alınır. Kızlık muayenesine başlamadan önce gazlı bez kullanılır. Doktorların elinden kaymaması amaçlı gazlı bezler vajina iç dudaklarının tutulması için kullanılır. İç dudak ve yanaklar dışa doğru bu şekilde çekilir. Bu sayede bekaret zarı daha net görülebilir. Bakirelik testinde kadının zarı biraz içerideyse ıkınma tabiri yaptığımız işlem uygulanır ve bekaret zarının dışa doğru çıkması sağlanır. Bu sayede kizlik zarının bozulduğu veya bozulmadığı belli olur.

Kızlık Zarının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır? 

kizlik-zarinin-bozuldugu-nasil-anlasilirKızlık zarının yapısal farklılığına göre değişiklik gösterebilir. Zarın kalın olmasına veya ince olmasına göre ağrı hissedilebilir. Kızlık zarı bozulduğu zaman bir miktar kanama meydana gelmektedir. Bu kanama bazen çok az da olabilir. Açık pembe kan rengi olarak akmaya başlar ve yoğun kan rengine doğru devam eder. Bekaret zarının patlaması sonucunda bazı belirtiler görülür. Kızlık patlaması esnasında veya kızlık zarının bozulduğu an da görülebilecek bazı komplikasyonlar şunlardır;

 • İlk bozulduğu anda ağrı ve sızı
 • Yanma ve batma hissi
 •  Rengi açık pembe gelmesi
 • Kasıklarda gerilme ve çekilme hissi
 • İlerleyen saatlerde karın ağrısı görüldüğü zaman kızlık zarının bozulduğu anlaşılır.

Kızlık zarının esnek olması durumunda erkekler, neden kan gelmiyor diye merak edebilirler. Kizlık zarından kan gelmesi için yeterli baskının vajinal bölgeye yapılması gerekmektedir. Çoğu erkeklerden de buna bağlı olarak esnek kızlık zarından kan gelmesi için ne yapılmalıdır diye çok sorular sormaktadırlar. Esnek kızlık zarından kan gelmesi için cinsel birleşmelere sürekli olarak devam edilmesi gerekir.

Himenoplasti Nerelerde Yapılır Ve Tedavi Süreci Nasıl İzlenir? 

Hymenoplasty ameliyatı için kızlı zarının yırtılması gerekmektedir. Sonrasında yapılan bakirelik testi sonucunda bekaret onarımı yapılır. Bekaret zarı tamiri özel sağlık kuruluşlarında yapılmaktadır. Kızlık zarı dikimi sadece özel hastanelerde yapılmaktadır. Devlet hastanelerinde bekaret onarımı gerçekleşmemektedir. Özel hastanelerde yapacağınız kalıcı kızlık zarı dikimi ameliyatı, estetik operasyonlarına girdiği için sosyal güvence karşılamamaktadır.

Özel klinik ve hastanelerde Jinekolog doktorlar tarafından yapılan operasyonların tedavi süreci 30 gündür. Ameliyat olduğunuz gün içerisinde taburcu olmanız mümkündür. İlk 30 gün içerisinde yapılmaması gereken bazı aktiviteler şunlardır;

 • Spor yapılmaz
 • Ağır işlerde çalışılmaz
 • İlk 7 gün duşa girilmek yasaktır
 • İstirahat edilmesi gerekir
 • 30 gün boyunca dar pantolon giyilmez
 • Havuz ve denize girilmez
 • Genital bölgeye baskı yapacak bisiklet ve motosiklet gibi araçlara binilmez

Ameliyat Sonrasında Günlük Yaşama Hemen Dönebilir Miyim? 

Hastaların en çok sorduğu ve merak ettiği sorular arasındadır. Başka şehirlerden gelerek aynı gün içerisinde evlerine dönmek isteyen bayanlar için bu imkanın mümkün olabileceğini söyleyebiliriz. Himenoplasti ameliyatı yaklaşık olarak 1 saat sürmektedir. Operasyon sonucunda her kadın 2-4 saat arasında müşahede altında tutulur ve aynı gün içerisinde taburcu imkanına sahiptir. Bekaret onarımı veya kızlık zarı dikimi yapıldığınız dışarıdan kesinlikle anlaşılmaz. Ameliyat sonrasında genital bölgede herhangi bir şekilde iz kalmaz. Gün içerisinde sabah evden çıkıp akşama geriye dönmeniz mümkündür.

Hymenoplasti Sonrasında İlişkiye Ne Zaman Girilir? 

Himenoplasti ameliyatı sonrasında kadınlarda kanama olup olmayacağı ve ne zaman ilişkiye girilip girilmeyeceği merak konusudur. Kızlık zarının tekrardan onarılması kalıcı himenoplasti olarak bilinmektedir. Eski bekaretine yırtılan kızlık zarlarını himenoplasti ameliyatı ile kavuşan bayanlar, evlenme hayallerini gerçekleştirmek için harekete geçerler ve bekaret onarımı yaptırırlar. Taburcu oldukların günden itibaren 6 ay sonra cinsel birleşmeye hazır hale gelirler.

Hangi İllerde Himenoplasti Ameliyatı Yapılmaktadır?  

Kızlık zarının bozulması sonucunda kadınlar kızlık zarı dikimi yaptırmak isterler. Bulunduğunuz şehir, kızlık zarı onarımı için uygun olmayabilir. Zar diktirme ameliyatı ülkemizde her ilde yapılmamaktadır. Flep yöntemi yaptırmak isteyen bayanların tam teşekküllü hastanelere başvurmaları gerekir. 2018 yılında yasal yollarla kızlık zarı onarımı yapan şehirler;

 • İstanbul
 • İzmir
 • Ankara
 • Antalya
 • Adana
 • Bursa
 • Çanakkale
 • Kahramanmaraş
 • Muğla

Kızlık Zarı Dikildikten Sonra Kanama Olur Mu Kızlar Soruyor 

En çok merak edilen sorular arasında kızlık zarı dikimi sonrasında kanamanın olup olmadığı merak edilmektedir. Bekaret onarımı sonrasında %100 kanama olmayabilir.

Kızlık Zarımı Diktirdim Kanama Olmadı Kadınlar Kulübü 

Kadınlar arasında kaygı taşıyan ve zar diktirmek isteyen bayanların en çok tedirgin olduğu durumlardan birisidir. Bekaret muayenesi sonrasında kızlık zarı dikimi ameliyatı gerçekleştirilir. İlk gece ilişkilerinde kan gelmediği zaman kadının bakire olmadığı düşünülür. Bu durumda erkeğin bakirelik testi yaptırma isteği ortaya çıkar. Bekaret muayenesinde bekaret zarının onarıldığı ortaya çıkmaktadır, bu yüzden bayanların bu yöntemi tercih etmesi son derece sakıncalıdır. O halde kizlik zarından neden kan gelmez ve kızlık zarından kan gelmesi için ne yapılmalıdır sorusunun cevabını maddeler halinde inceleyebiliriz.

 • İlk önce bekaret diktirme ameliyatını olduğunuz hastane ile görüşmeniz önerilir
 • Bekaret zarınızın dokuları tam kaynamamış ve kan birikimi sağlanmamış olabilir
 • Geçici himenoplasti ameliyatın kanama olmayabilir

Sonuç Olarak Himenoplasti İle İlgili Neler Öğrendik? 

Bekaret onarımı olarak bilinen operasyonun tarihçesini, kimlere uygulandığını ve hangi yöntemler sonucunda gerçekleştiğini gözlemledik. Himenoplasti ameliyatı fiyatının farklı illerde aynı olmadığını, operasyonu yapan doktorların tecrübesine göre de fiyatların değiştiğini gördük. Himenoplasti ameliyatı sonrasında %100 kanama garantisinin olmadığını söyledik. En sık operasyonu yapan illeri sıraladık. Operasyon sonrasında cinsel ilişkiye ne zaman girileceğini ve tedavi sürecini anlattık. Kızlık zarı dikildikten sonra kanamanın olmamasının belirli başlı sebeplerini sizlere aktardık.

Updated: 08/10/2020 — 11:47

2 Comments

Add a Comment
 1. yok ya hemoplasti filan hikaye ya kızlar ben çok korkuyorum ameliyat filan olmadan yani olamam ne yapayım. hastane filan seni uyutuyorlar sargımı oluyor ne oluyor o bölgede. Öyle eve nasıl gidecem ne yaparım offf çok kararsızım ben yapay zar alırım büyük ihtimalle hem fiyatıda çok iyi. Ameliyatlar el yakıyor

 2. Himenoplasti bir nevi kızlık zarı dikimi oluyor yanlış anlamadıysam fiyatlar ve ücretler gerçekten çok pahalı ben ıspartada sordum burda yapmıyorlarmış kızlık zarı dikimi için izmir ve ankara önerdiler. Süper markette kasiyerlik yapıyorum asgari ücretle çalışıyorum daha makul fiyatlar yok mu bilen varsa ulaşabilir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.