Kızlık Zarı Çeşitleri

Kızlık zarı, latincede hymen adıyla Yunan mitolojiisinden gelmektedir. Anlamı evlilik tanrıçasıdır. Yapı bakımından mukozal bir şekli vardır. Kızlık zarı çeşitleri, kişiden kişiye göre değişen yapıları, modelleri aşağıda resimli ve videolu olarak anlatılmaktadır. Özellikle esnek kızlık zarı çeşitleri kadınlar tarafından en çok merak edilen tiplemedir. Bölmeli, ara bölmeleri  kızlık zarının gerçek görünümü de yazımızda yer almaktadır. Kadın doğum uzmanı Merve Betül Mutlu, kızlık zarı çeşitleri resimli ile merak edilen tüm soruları cevaplıyor.

kızlık zarı çeşitleri

Kızlık zarı çeşitleri, tipleri nasıldır? 

Kızlık zarının işlevsel görevi bugüne kadar tam olarak bilinmemektedir. Fiziksel olarak vajina ile dış ortam arasında barikat görevi görmektedir. Penisin veya yabancı bir cismin müdahalesi sonunca yırtılıp kanamaya başlar. Ancak her kızlık zarı yırtıldığı zaman kanama olmayabilir. Bunun sebebi ise esnek, kalın ve diğer kızlık zarlarına sahip olmanızdır. En sık görülen ve en çabuk yırtılma özelliğine sahip kızlık zarı çeşitleri yukarıdan aşağıya şu şekildedir;

 1. Yuvarlak (Annüler) Hymen (En sık görülen kızlık zarı çeşididir; % 60-95 arasında görülür)
 2. Septalı Hymen (Bölmeli kızlık zarı tipi)
 3. Subseptat Hymen (Yarı bölmeli kızlık zarı çeşidi)
 4. Cressent Hymen (Yarım ay şeklinde görülen tipleme)
 5. Cribriform Hymen ( Birden fazla elek gibi çok delikli)
 6. Dentiküler Hymen
 7. Fimbrialı kızlık zarı
 8. Labial Hymen
 9. İmperfore Hymen (Patolojik tip; ameliyat ile açılması gereklidir)
 10. Kızlık zarının hiç olmaması. (Bazılarında kızlık zarı hiç yoktur)

Bazı kadınlarda deliksiz kızlık zarı mevcuttur. Bu kabul edilemez bir durumdur. Çünkü bu kızlık zarı çeşidinin ortasında delik yoktur. Kişi ergenlik çağına ulaştığı zaman adet kanını dışarıya atamama, karın ağrısı ve mide bulantısı şikayetleri ile doktora gider. Yaklaşık 45 dakika süren operasyon sonrasında deliksiz kızlık zarı, yuvarlak hymen, yani en sık görülen kızlık zarı çeşidine çevrilir.

kızlık-zari-cesitleri

 Kızlık zarı çeşitlerinin görünümümleri

Her kadında kızlık zarı farklı tipte olmakla birlikte 10 çeşit altında toplanmaktadır. Kızlık zarı çeşitleri adet kanının vajina içerisinden dışarıya akmasını sağlayan milyonlarca kadında 10 türde görülen yapıdır. Vajina büyüklüğüne ve çeşitlerine göre değişen bu 10 yapının gerçek görünümlerini inceleyelim. 4K ultra HD olarak çekimini yaptığımız kızlık zarlarının gerçek görünümleri sırasıyla aşağıda verilmektedir.

10 maddede sizlere verdiğimiz kızlık zarı tipleri, ayrıca gerçek kızlık zarı görünümüdür.

1. Yuvarlak Kızlık Zarı Tipi: Aşağıda görmüş olduğunuz resim annüler hymen en sık rastlanan resimli kızlık zarı çeşitleri arasındadır. Üst tarafta yer alan küçük delik idrar deliğidir. Bu tip kızlık zarı çeşidinin yırtılması kolaydır ve cinsel ilişkide hemen kanama özelliğine sahiptir. Kadınların %65’i ile %90’ı arasında görülmektedir. Klasik bir kızlık zarı çeşididir, her bayanda görülme ihtimali yüksek olduğu için gerdek gecesinde herhangi bir sorun yaşanmadan ilk gece kolay bir şekilde atlatılabilir.

kızlık zarı çeşitleri

2. Ara Bölmeli (septalı kızlık zarı): Bu tiplemede yuvarlak kızlık zarı çeşidi ikiye ayrılmış şekildedir görülmektedir. Septat türü bayanlarda çok fazla rastlanmamaktadır. %1-2 oranında görülmektedir. Bu tiplemede kızlık zarı yırtılırken ağrı ve sızı şiddetli şekilde hissedilir. Genellikle cinsel ilişkiler zor geçer, kanama olasılığı düşük olduğu için çoğu kadın esnek zar sahip olduğunu düşünmektedir. 

kızlık-zarı-çeşitleri

3. Bölmeli Kızlık Zarı: Bölmeli kızlık zarının herhangi bilinen bir işlevi yoktur, Jinekolog ve kadın doğum uzmanlarının muayenesi esnasında rastgele bulunmuştur. Bayanların yüzde 0.5’inde görülen bu kızlık zarı tipi, gözle asla görülmemektedir ve sadece Jinekolog muayenelerinde ortaya çıkmaktadır. 

subseptat-hymen

4. Yarım ay (yarım septalı) Şeklinde Kızlık Zarı Tipi: Bu tür resimli kızlık zarı çeşitlerinde vajinusmus problemi ortaya çıkmaktadır. Cinsel ilişkiler ağrılı olur. Jinekolog muayenesi sonrasında kızlık zarı kesilerek çıkarılır.  

kızlık zarı çeşitleri

5. Elek Şeklinde Kızlık Zarı Tipi: Kızlık zarının üzerinde birden fazla delikler mevcuttur. Bu şekilde cinsel birleşme neredeyse imkansızdır. Mutlaka cerrahi operasyon gerekir. 

kızlık zarı çeşitleri

Dikkat! Bu video her ortamda izlenmeye uygundur

6. Dentiküler Şekilde Kızlık Zarı Tipi: Son derece nadir görülen durumdur. Kızlık zarı değişik bir hal almıştır. Görünüş olarak farklıdır.

kızlık zarı çeşitleri

7. Fimbrial Tipte Kızlık Zarı Şekli: Fallop tüpünün son kısmı olarak bilinir. 

kızlık zarı çeşitleri

8. Dudak Şeklinde Kızlık Zarı Tipi: 1 milyonda 1 görülen olaydır. Bu resimde kızlık zarı çeşidi dudak şeklindedir. 

kızlık zarı çeşitleri

9. Deliksiz Kızlık Zarı: İç kısımda hiçbir delik yoktur. 14-15 yaşlarında adet görmeye başlama ile Jinekolog tarafından bu durum ortadan kaldırılır.

kızlık zarı çeşitleri

10. Esnek kızlık zarı çeşidi: Esnek kızlık zarı çeşidinin gerçek görünümü yoktur. Yukarıda ki resimdeki kızlık zarı çeşitlerinin hepsinde kızlık zarı esnek olabilir. Esnemeye müsait kalın yapısı ile hemen yırtılmaz. İlişki esnasında sağa, sola, yukarı ve aşağı doğru sünger gibi uzamaktadır. Eğer partneriniz tarafından ilk gecede kan görme hobisi var ise, kızlık zarı dikimi yapılabilir. Kızlık zarı dikimi farklı tiplerde ki tüm zarlar üzerinde uygulanabilir. 


Kızlık zarı çeşitleri nasıl anlaşılır? 

Bir çok genç kadın gerdek gecesinde kızlık zarı kanaması ile karşılaşmaması şikayetiyle bizlere ulaşmaktadır. Evlilik öncesinde acaba kızlık zarı kanamam olacak mı diye düşünen bayanlar için kızlık zarı çeşitleri nasıl anlaşılır, kanama olur mu ve kanama olmazsa ne yapmalıyım diye en sık sorulan soruların cevabını sizlere aktaracağız.

Resimli kızlık zarı çeşitleri, kadın doğum uzmanı tarafından yapılan muayeneler sonucunda belli olmaktadır. Sonuca göre kızlık zarının kanayıp kanamayacağı bilgisi verilmektedir.

Esnek kızlık zarı çeşitleri 

Kızlık zarının elastik yapısının fazla olmasına esnek kızlık zarı denir. Bu zar tipinde yaşanan ilişki sonrasında kanama olmamaktadır. Bu durumu jinekologlar esnek zar diye adlandırmaktadır. Toplumumuzda çoğu kadında esnek zar tipi vardır ancak halk arasında sıkça bilinmemektedir. Gerdek gecesinde bayanları zor durumuna düşüren bu zar tipinin kanama olasılığı oldukça düşüktür. Bazı bölgelerde çarşaf görme adeti hala devam ettiği için ilk gecede kan görmek isteyen kızlarımız için yapay kızlık zarını kullanmanızı öneriyoruz.

esnek-kızlık-zarı-çeşitleri

Ara bölmeli kızlık zarının özellikleri; 

Bölmeli kızlık zarının bazı özellikleri vardır ki ilişki sırasında açık ve net kendini belli eder. Ortasında delik bir bant gibi ikiye ayrılır. İlk ilişkide şiddetli bir ağrı, aşırı kanama ve ilişkiye girememe şikayeti doğar. Kadınları cinsel birleşmelerden soğutan bölmeli kızlık zarı, cerrahi operasyonlar sonrasında düzeltilmektedir.

Bölmeli kızlık zarı nasıl bozulur?  

Kizlik zari cesitleri arasında bölmeli kizlik zari  %5 oranında rastlanır, bu himene sahip olmak gerdek gecesinde kızlık zarı kanamama riski oluşturmaz. Ara bölmeye sahip olduğu için ilişkide kanama ihtimali oldukça yüksektir. Özellikle cinsel sürtünme sonrasında bölmeli kızlık zarı çeşidi daha kolay zarar görür ve kan gelir, bu durumda vajinaya hiç giriş olmadan bekaret bozulmuş olur, görüntü olarak da ortasından et parçası sarkan geniş adet delikli bir kızlık zarı izlenir. Çok hassas bir yapıya sahip olduğu için çok dikkat edilmesi gerekir, bölmeli kızlık zarına sahip olan çoğu bayanlarda kızlık zarı ilişkiye girmeden sürtünme sonucunda yırtılmaktadır.

Özet olarak kızlık zarı çeşitleri; 

Her insanın kaşı, gözü kulağı farklı olduğu gibi kızlık zarı çeşidi de farklılık gösterebilmektedir. Buna bağlı olarak çeşitli kanamalar meydana gelebilir. Hatta bazı bayanlarda kızlık zarı kanaması olmama durumu da vardır, biz buna kalın veya esnek kızlık zarı türü diye adlandırıyor. En sık görülen kızlık zarı tipi yuvarlak, septalı ve bölmeli türlerdir. Her türün kendine ait özellikleri mevcuttur. Eğer sizde kendinize ait resimli kızlık zarı çeşitlerinizi öğrenmek istiyorsanız, canlı destek üzerinden Dr. Merve Hanımla irtibata geçebilirsiniz.

5 Comments

Add a Comment
 1. Kızlık zarı çeşitleri aslında o kadar çok yok ya benim bildiğim genel olarak bir kaç tane sık rastlanan var. Yani çok yok derken genel görülme anlamında söylüyorum. Ama ilk 5 teki kızlık zarı genelde bayanların başına gelen en büyük talihsizlik. Kanamayan kızlık zarı çeşidiniz var ise tek çözüm bence yapay kızlık zarı kullanmaktır.

 2. Şimdi Merve hanım size bir sorum olacak ben 3 gün önce erkek arkadasıml birlikte oldum ve şeyini içeriye soktuğu zaman kan gelmedi, yaklaşık 55-10 dakika ilişkim sürdü ve hiç kan gelmedi. Acaba kızlık zarım esnek mi yada yırtılmayan cinsten mi bunu nasıl öğrenebilirlm çünkü erkek arkadasım benim bakire olduğuma inanmıyor ve sürekli bakire olsan mutlaka kan gelirdi diyor. Eğer esnek veya bölmerli kızlık zarım varsa kan gelmesi için ne yapmam gerekiyor?

 3. Kızlık zarı çeşitleri arasında ilk önce belirtmek istiyorum benimki septalı olan kızlık zarı. Çok ağrılı bir cinsel birleşme sonrasında kızlığımı kaybettim ve daha doğrusu böyle inandırıcı bir şekilde kan gelmedi. Doktora gidip sorduğumda da bayanlarda kızlık zarı çeşitlerine göre kanama miktarı değişiklik gösteriyormuş acaba bu doğru mu? Benim gibi aynı durumu yaşayan oldu mu? Gerdek gecesinden sonra oldukça ağrılı geçti ve 1 hafta boyunca kasıtlarımın çok ağrıdı bazen kasıklarımın ağrısı karnıma ve mideme de vurdu.

 4. Sitenizde uzman bir müşteri temsilcisi var mı patlak kızlık zarı resmi ile patlak olmayanı ayırt edebilecek? Erkek arkadaşımla sürtünme sonucunda ilişki yaşıyorduk ve biraz içine girdi gibi oldu ama kan gelmedi.

 5. Ben adet oldugum halde kanama gormuyorum benim kizlik zarim nasildir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.