Kızlık Zarı Kanaması Hakkında Merak Edilen Tüm Şeyler

Kızların gerdek gecesinde veya evlilikten önce girdiği cinsel ilişki sonrasında oluşan kanamaya kızlık zarı kanaması denir. Kızlık zarı kanaması kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Uzmanlar bu kanamanın miktarının, renginin ve süresinin belirlenmesindeki en iyi unsurun kızlık zarı çeşidi olduğunu söylemektedirler. Kızlık zarı, vajinanın 1,5-2 cm içerisinde yuvarlak halka şeklinde ince kılcal damarlardan oluşan bir yapıdır. Vajina ile dış ortam arasında barikat görevi görür, penis veya yabancı bir cismin müdahalesi sonucunda yırtılır, kanamaya başlar.

Kızlık zarı kanaması nedir?

Kızlık zarı kanaması bayanlarda kızlık zarının yırtılması sonucunda meydana gelen bir durumdur. Kızlık zarı, yunan mitolojisinde evlilik ve düğün tanrıçası olarak bilinir. Halk arasında bekaretin sembolü olarak da anlatılmaktadır.

gerçek kızlık zarı kanaması

Kızlık zarı her bayanda farklı bir tiptedir, bu yüzden yırtıldığı zaman farklı sonuçlar elde edilebilir. Kızlık zarının yırtılması sonucunda pıhtılaşabilen bir kanama oluşur ve bu kanamaya toplum arasında kızlık zarı kanaması denir. Kızlık zarı kanaması, bayanın ilk ilişki sonrasında oluştuğu için açık pembe rengindedir. Küçük, kılcal damarlardan oluşan ve kan dolaşımı sayesinde ayakta kalabilen kemiksiz bir doku parçasından oluşur. Damarların zorlanmasıyla birlikte vajinada kanama meydana gelir ancak kızlık zarının kanaması için kesinlikle cinsel ilişki şart değildir. Kızlık zarı cinsel ilişki olmadan da yırtılabilir. Cinsel birleşme dışında kızlık zarının kanamasının sebepleri şunlardır;

 • Genital bölgesinin temizliği esnasında vajinanın aşırı zorlanması,
 • Mastürbasyon yaparken parmağın vajina içerisine girmesi,
 • Kaza esnasında genital bölgeye alınan darbeler,
 • Jimnastik hareketler sonucunda bacakların haddinden fazla açılması,
 • Motosiklet veya bisiklet gibi taşıtlara binilirken yapılan zorlamalar sonucunda kızlık zarı kanaması da meydana gelebilir.

Kızlık zarı kanaması rengi 

Çoğu bayan sürtünme sonrasında kızlık zarından gelen kanı görünce bekaretini kaybettiğini düşünür. Kızlık zarı sürtünme sonucunda zedelenebilir, bozulmaz. Esas kızlık zarının bozulması sonucunda gelen kan açık pembe lekelenmeden kan kırmızıya rengine doğru değişkenlik gösterir.

kızlık zarı kanaması rengi kahverengi olur mu

Kızlık zarı kanaması rengi ilk akıntı esnasında kahverengi olmaz. Vajina içerisinde pıhtılaşma sonucunda biriken kan gece boyunca akıntı halinde kahverengi hal alır. Yani gecenin ilerleyen zamanlarında sizden gelecek kahve rengi koyu sıvılardan endişe edilmemesi gerekir.

Kızlık kanı rengi kahverengi olur mu? 

Normal bir kızlık zarının kanama rengi kahverengidir. Bayanlarda sürtünme veya baskılı kaşıma sonucunda kızlık zarının zedelenmesi sonucunda açık pembe bir kaç damla kan gelir. Bunu kızlık kanı zannedenler vardır. Eğer ilişki yaşamadıysanız, pembe gelen kanı gelmesini kafaya takmayın. Gecenin ilerleyen saatlerinde genital bölgenize ped koymayı unutmayın. Sabah kalktığınız zaman kahverengi akıntı sızmışsa eğer kızlığınız tam manasıyla bozulmuştur.

Kızlık zarı yırtılınca ne kadar kanama olur?(miktarı nedir)

Bekaretinizin bozulup bozulmadığı göz önünde bulundurulurken kızlık zarı kanama miktarı değerlendirilir. Sebebi ise kızlık zarının yapısının farklı olmasıdır. Kızlık zarı kanı miktarı genel olarak azdır. Kadınların %90’ında kızlık zarı kanaması 1-2 damladan 20-30 cc.ye kadar devam edebilir. Ancak adet kanı gibi yoğun bir şekilde gelmez. Damla damla, gün içerisinde en fazla yarım çay bardağını dolduracak şekilde gelir.Ancak toplumumuz, gerdek gecesinde büyük ölçekli bir kızlık zarı kanaması beklemektedir. Maalesef böyle bir şey mümkün değildir. Bir kaç damla ötesinde gelen kanı, çeşitli iç hastalıkları veya adet kanı olarak belirtebiliriz.

kızlık zarından gelen kan miktarı

Kızlık zarından gelecek kanın miktarı, yırtılma derecesine göre değişmektedir. Hafif zedelenme ve yırtılma sonucunda hiç kan gelmeyebilir. Normal bir yırtılma sonucunda bir kaç damla kan gelir.

Kızlık zarı kanaması ne zaman olur?

Hayatınızda bir defa bekaretinizi kaybedeceğiniz kızlık zarı kanamasının nasıl olacağını her genç kız gibi bilmiyor olmanız normal bir durumdur. Kızlık zarı patladığı zaman aşırı şekilde vajinadan kan gelmez. Bekaret zarı, kılcal damarlardan oluştuğu için kanamanın başlangıcı damla damla başlar ve gün boyu akıntı şeklinde devam eder. Adet kanı gibi koyu bir renkte değildir. Kızlık zarı kanaması ne zaman olur sorusuna penisin vajinaya girmesiyle, o gün içerisinde olabileceğini söyleyebiliriz. Toplumumuzda kızlık zarı kanamasının aşırı şekilde olacağı şeklinde yanlış bilinen düşünce vardır ve bu hata sonucunda çoğu kadınlar bakire değilmiş gibi muamele görmektedirler.

Kızlık zarı kanaması ne zaman olur sorusuna en iyi cevap cinsel ilişkiden en geç 2 saat sonra diyebiliriz. Çünkü ilişki sonrasında kızlık zarında meydana gelen yırtılma anında olmayabiliyor ve biraz zaman gerektirir.

Kızlık zarı kanaması ne kadar sürer?

Toplumumuzda cinsel ilişkiye girildiği zaman hemen kanamanın olacağına inanılmaktadır. Uzmanlara göre kızlık zarı yırtıldıktan sonra, kanamanın hemen olacağı inanışı yanlıştır. Normalde ilk birleşmede kızlık zarının yırtılması sonucunda kanama meydana gelir. Fakat bazı zarlar vajina girişinde fazla yer kaplamazlar, elastik zar yapısı ile ilişki esnasında bozulmaz ve kanamaz. Kızlık zarı bu özgün yapısı nedeniyle, bazı kadınlarda penis girişine izin verir ve yırtık meydana gelmez. Yani esnektir. Esnek kızlık zarı nadiren görülse bile, her 100 kadından en az 5’inin başına gelen durumdur.

kızlık zarı kanaması uzun sürer mi

İlişki esnasında oluşan yırtığa bağlı kanamalar 1-3 saat içerisinde kesilse bile, zaman zaman lekelenme tarzında vajinal akıntılar 1-2 gün devam eder. Kızlık zarı kanamasının her kadında aynı olacak diye belirli bir süresi yoktur. Kızlık zarı çeşidine göre kanamanın günü değişir. Kızlık zarı kanaması kaç gün sürer diye merak eden bayanları  Ama ortalama olarak 1-3 gün içerisinde kanamanın ve lekelenmenin tam anlamıyla bittiği görülmektedir.

Kızlık zarı kanaması nasıl durdurulur ?

Cinsel birleşme veya farklı bir olay sonucunda kanayan kızlık zarı gün içerisinde kendiliğinden duracaktık. Adet kanı gibi çok şiddetli bir şekilde akmadığı için korkulacak, endişe edilecek bir durum değildir. Bir kaç damla birleşmeden sonra gelir ve gün boyu ara ara damla damla devam eder. Pıhtılaşma özelliği ile bilinen bekaret zarı, içerisinde ki kılcal damarlardaki kanı dışarıya akıtır. Damarlarda ki kanın bitmesiyle kızlık zarı kanaması sona erer. Eğer kızlık zarınız yırtıldıktan 1-2 gün sonra kanama hala devam ediyorsa, mutlaka kadın doğum uzmanına başvurmanız önerilir. Çünkü normal şartlar altında ergenlik çağına ulaşmış bir bayanın kızlık zarı kanaması maksimum 2 gün sürmektedir. Kızlık zarı kanamanız durmazsa size en yakın sağlık kuruluşunda çalışan Jinekolog’a gitmeniz gerekir.

Kızlık zarı vajinanın hemen girişinde bulunduğu için bozulma ihtimali oldukça yüksektir, çünkü kızlık zarı ince kılcal damarlardan oluşur. Herhangi bir hassas müdahale sonucunda yırtılma özelliğine sahiptir. Genel olarak kızlık zarı bozulması bayanlarda sürtünme sonucunda ve penisin vajinaya çok az bir miktar girmesiyle oluşur.

Kızlık zarı yırtılması, bozulma belirtileri

Kızlık zarı bozulma belirtileri her kadın farklıdır çünkü birden fazla kızlık zarı çeşidi mevcuttur. Buna bağlı olarak çeşitli bozulma belirtileri meydana gelir, bazende hiç de gelmeyebilir. Ancak toplumumuzda kızlık zarı sadece cinsel ilişki ile bozulur diye yanlış bir düşünce vardır ve bu yüzden birçok kızımız daha önce cinsel ilişkiye girmiş muamelesi ile karşı karşıya kalır. Ne yaparsanız yapın, insanları bu konu hakkında ikna etmek neredeyse imkansızdır. Bisikletten düştüm, kaza yaptım, mastürbasyon yaparken yanlışlıkla parmağı soktum, çok kaşıdım kan geldi gibi mazeretler inandırıcı değildir. Aslında kimseyi inandırmak zorun değilsiniz ancak, mutlu ve huzurlu evlilik için yeniden gerdek gecesinde kızlık zarının bozulması şarttır. Buna çözümler, yapay kızlık zarı ve kızlık zarı dikimidir.

Kızlık zarı bozulma belirtileri genel olarak belli başlı başına bir kaç maddeden oluşur.

 • Açık pembe kanama olması,
 • Bir kaç damla gelmesi,
 • Vajinada ağrı hissedilmesi,
 • Hafiften batma ve yanma hissi,
 • Kasıkların gerilmesi,
 • Kızlık zarı bozulması sonrası cinsel ilişkiden rahatsızlık duyulması,
 • Lekelenme şeklinde iç çamaşırınız da kan olması,
 • Yırtılma hissi,

Kızlık zarı bozulma belirtileri arasındadır.

Kızlık zarı ilk cinsel ilişkide mutlaka kanar mı?

Erkeklerin çoğu penisin vajinaya girmesiyle beraber kızlık kanını görmeye kendini şartlamıştır. Kan gelmediği durumda bakire olmadığınızı veya daha öncesinde bir birlikteliğinizin olduğu düşüncesine kapılabilirler. söyleyenler bile olabilir. Kızlık zarı çeşitleri adlı makalemizde hangi tür yapıların yırtılmaya meğilli olduğu, hangilerinin ise 3.4 ilişkilerde yırtıldığı detaylı olarak verilmiştir.

İlişkiye girmeden kızlık zarı kanar mı? 

Kızlık zarının kanaması için ilişkiye girme şartı aranmaz. Zar dediğimiz yapı, vajina girişini yabancı cisimlere koruyan duvardır. İster parmağın ister penisin girmesine izin verin kızlık zarı hemen bozulur. Günümüzde genç kızların %90’ı da mastürbasyon yaparken bekaretini kaybetmektedirler. Evleneceğiniz zaman bu durumu partnerizin kabullenmemesi de can sıkıcı durumların başında gelir. Sonuç olarak ne kadar çaba gösterseniz ilişkiye girmediğinizi eşinize inandırmanız mümkün olmayacaktır. Bunu çözümü ise orijinal yapay kızlık zarı kullanmaktadır.

Kızlık zarı kanaması ağrılı mı olur? 

Bu tür sorulara evet veya hayır diye kesin cevap vermek inandırıcı olmayabilir. Sebebi ise kızlık zarının yapısından kaynaklanır. Eğer ince bir yapıya sahipseniz kızlık zarınız kolay bir şekilde yırtılır. Aksi halde kasıklarda gerilme ve çekilme hissi gün boyu hissedilir.

Anal ilişki sonrasında kızlık zarı kanar mı?

Makat ilişkisi ile kızlık zarının hiç bir alakası yoktur. Bundan dolayı ters ilişkileriniz sonrasında gelen bir kaç damla kan önemsizdir.

Kızlık zarı kanaması ile adet kanaması arasındaki fark nedir?

Kızlık zarı kanı ile adet kanı arasındaki fark çok net şekilde belli olmaktadır. İlk defa kızlık kanı ile karşılaşan bayanlar için konuyla şunları söyleyebiliriz.

 • Kızlık kanı açık pembedir, adet kanı ise koyu kırmızı rengindedir.
 • Adet kanının mayhoş bir kokusu vardır, kızlık kanı ise kokusuzdur.
 •  Kızlık zarı kanı bir kaç damla gelirken, adet kanı ise su gibi akar gider.
 • Kızlık zarı kanı berrak bir görünüme sahipken, adet kanında ise pütürlü bir görünüm vardır.
 • Kızlık zarı kanaması pıhtılaşırken, adet kanaması pıhtılaşmaz.

Deneyimli her insan kızlık zarı kanaması ile adet kanaması arasındaki farkı tek bakışta kolay bir şekilde görebilir.

kızlık-kanı-ile-adet-kanı

Sahte kızlık zarı kanaması 

Sahte kızlık zarı kanaması, bekaretini evlilik öncesinde cinsel ilişkiye girerek veya kaza sonucu ile kaybetmiş bayanların tercih ettiği yöntemdir. Kızlık zarı dikimine en iyi alternatif olan sahte bekaret kanaması ile genç bayanlar yeniden bakire olup yuva kurmayı istemektedirler. Kızlık zarı yırtıldığında meydana gelen kanama ile birebir aynı hissi verir. Erkekler tarafından anlaşılması kesinlikle mümkün olmadığı için 2010 yılından itibaren 130.000 bin bayan tarafından sahte kızlık zarı kanaması tercih edilmektedir. İlişkilerden en az 20 dakika önce vajina içerisine yerleştirilen bu ürün sayesinde bayanlar bakire olarak rahat bir şekilde cinsel ilişkiye girebilmektedirler.

Kızlık zarı kanaması sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

İlk ilişkinizden sonra günlük yaşantınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz ancak dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. Ortalama 2 gün boyunca vajinal akıntılarınızın devam edeceği için toplu kullanıma açık olan (havuz,deniz) gibi su alanlarına girmemenizi tavsiye ederiz. Enfeksiyon kapma riskine karşın, alışveriş merkezlerinde bulunan herkesin kullandığı tuvaletleri kullanmamaya özen gösterin.

Mutlaka genital bölgenizde meydana gelecek akıntılara karşı önlemler alın. Çok fazla ağrınız olursa evde dinlenmeyi dışarıya çıkmamaya tercih edin. Kasık bölgelerinde oluşabilecek komplikasyonlara yönelik ağrı kesici ilaçlarda alabilirsiniz.

16 Comments

Add a Comment
 1. Erkek arkadaşımla sürtünme sonucunda bir ilişki yaşadık. Penis vajina hafiften girer gibi oldu ama tam bir şey hissetmedim diyebilirim. Akşam eve gidince iç çamaşırımda bir kaç damla kan vardı. Acaba bu kızlık zarı kanaması mıydı yoksa zedelenmesi mi? Gerçekten korkmaya başladım kızlık zarım bozulmamıştır inşaallah. Ama yazdığınız gibi gece boyunca devam etmedi. Eğer öyle birşey olduysa kızlık kontrolü yaptırmam için hangi doktora gitmem gerekiyor yardımcı olur musunuz gerçekten çok korkuyorum..

 2. Kızlık zarı kanamam 3 damla oldu açık pembe geldi gerçekten bozulmuş herhalde yazılanlara göre.

 3. Mastürbasyon yaparken hafiften orta parmağım vajinanın içerisine kaçtı ama hemen geriye çektim. 5 dakika sonra filan biraz kanama oldu. Rengi de açıktı. Acaba kızlık zarım bozulmus mudur yoksa zedelenmiş midir. yardımcı olur musunuz

 4. Gerdek gecesinde biraz kızlık zarı kanaması oldu yalnız 2 gündür devam ediyor. Neden böyle oluyor kanama nasıl durdurulur? Normal şartlar arasında ne kadar sürer bilgisi olan var mı?

 5. Bekaretimi kaybettim sanırım merve abla bana yardımcı olabilir misiniz? Kızlık zarı kanamam sizinde yazdığınız gibi çok az bir şekilde geldi. Kızlık zarımın yırtıldığını nasıl anlarım? Kızlık zarı bozulma belirtileri arasında sadece kanama rengi mi var?

 6. Benim kızlık zarım esnek ve kan gelmiyor. Bir defa erkek arkadaşımla ilişki yaşadık ve kızlık zarı kanaması olmadı. Bakire olduğumu karşı tarafa nasıl inandırabilirim? Normalde adet zamanıma denk getiririm diyordum ama gördüm ki adet kanı ile kızlık zarı kanı arasında baya bir fark varmıs ne yapmam gerekiyor gerçekten çok korkuyorum

 7. Yaklaşık 3 hafta önce (adetliyken) erkek arkadasımla arabada sürtünme sonucuyla cinsel ilişki yaşadık ve sonlara doğru penisin baş kısmını biraz içeriye girdi ve çok acıdı. Akşam eve gittiğim zaman iç çamaşırımda pembe pembe kan rengi vardır acaba bu kızlık zarı kanaması mıydı yoksa adet kanımıydı? Kızlık zarım bozulmus mudur sizce yardımcı olur musunuz birde sizin yazdığınız gibi kızlık zarı kanaması gece boyunca kahverengi renkte devam ediyormuş ama bende açık pembe kan renginden başka kan gelmedi?

 8. Dün gece erkek arkadaşımla beraber bir evde kaldık, gecenin ilerleyen saatlerine doğru bir ilişki tarzı bir şey yaşadık. Erkek arkadaşımın penisi ilk içeriye müdahale ettikten sonra dışarıya kan gibi ve kızlık kanına benzer hiçbir şey akmadı. İlişkimiz bittikten sonra lavaboya gidip peçeteyle sildiğimiz zaman açık pembe renkte bir kaç damla kan geldi her neyse daha sonra pedimi takıp uyudum ve sabah kalktığımda böyle koyu kahverengi lekelenmeler vardı, bu kızlık zarımın bozulduğuna işaret midir, erkek arkadaşıma bakire olduğumu ve gelen sıvıların kızlık zarı kanamasından dolayı geldiğini söylemek istiyorum aksi takdirde bakire olduğumu düşünmeyecek.

 9. Merhabalar hocam öncelikle iyi akşamlar. Kızlık zarı hakkında sizler bir kaç soru soracağım. İlk ilişkide kızlık zarı mutlaka kanar mı ve eğer kızlık zarı kanaması meydana gelmediği zaman eşimizi nasıl inandırabiliriz? Yani gerdek gecesinde ilişkiye girdiğimiz zaman atıyorum eşim kanama olmadı diye bakire diye yargılarsa bu konuya nasıl çare bulmamız gerekiyor? Benim ilk gecede kızlığımın bozulması ve kızlık zarı kanamasının olması lazım çünkü ailesi nişanlımın bu konularda çok hassas hiç bir şekilde başka mazeret kabul etmiyorlar. Muhakkak o kan ilk gecede akacak.

 10. Kızlık zarım ben yaptıysak kanamıyor ya. Cinsel birleşme sonraları bakıyoruz hiç bir şekilde kan gelmiyor. Erkek arkadaşım internet üzerinden araştırma yapıyor. Kızlık bozulması farklı pozisyon lar deniyoruz hala olmuyor. Ailemiz mutlaka ilk gecede kan görmek isteyecektir. Bunu nasıl yapacağız? Bir şekilde kızlığımın kanaması lazım.

 11. Penisini Sokmaya Kalktığında Vajinam Yanma Ve Acı Hissettim ve Kendimi Kastım ve fazla giremedi diye düşünüyorum tahriş olduğunda kanar mı çok korkuyom.

 12. O kadar site gezdim sizin yazınız kadar açıklayıcı bir yazı bulamadım. Çok teşekkür ederim. Ellerinize emeğinize sağlık.

 13. Bekaretini sanırım kaybettim. Yazınızı baştan sona kadar okudum.Mastürbasyon sonucunda bekaretini kaybeden var mı benim gibi?

  1. Var ? ve ne yapacağımı bilmiyorum…

 14. Hocam erkek arkadaşımla sürtünme yoluyla sevişirken bir anda içime girdi ve açık pembe kızlık zarı kanı geldi. Bundan dolayı ayrıldık istemiyorum seni dedim hayallerimi çıktı. Şimdi tekrardan bakire olmak için sizin yapay bekaret zarını mı almam gerekiyor?

 15. Meraba erkek arkadasımla sürtünme sonucu kahverengi kan geldi yalnız sabah kalktığında farkettim daha sonra kanama felan olmadı sizce kızlıgım bozulmuşmudur ne yapmam gerekiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.